با بیسکویت های بدون روغن ترانس، سلامت خود و خانواده تان را بیمه کنید

بیسکویت بدون روغن ترانس

حقیقت ناراحت کننده این است که اختلافات زیادی در این مورد در حوزه تغذیه وجود دارد.

اما یکی از معدود مواردی که افراد عملا با آن موافق هستند ماهیت ناسالم چربی‌های ترانس است.

خوشبختانه در ده‌ها و سال‌های اخیر، مصرف این چربی‌های خطرناک کاهش یافته است. اما هنوز هم مقدار زیادی از آنها را مصرف می کنیم که می تواند آثار مخربی بر روی سلامت ما داشته باشد.

این مقاله نگاهی دقیق به چربی‌های ترانس می اندازد و سوالاتی مانند، آنها چه هستند و چرا مضر هستند و چرا باید از آنها اجتناب کرد را مطرح می سازد.

چربی‌های ترانس چه ترکیباتی هستند؟

چربی‌های ترانس یا اسیدهای چرب ترانس نوعی از چربی‌های اشباع نشده هستند.
در چربی‌های ترانس، اتم‌های هیدروژن در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که می تواند باعث ایجاد مشکل گردد.
در حقیقت «ترانس» یک واژه لاتین به معنای «در جهت مخالف» است، از این رو، آن را برای چربی ترانس استفاده می کنیم. این اعتقاد وجود دارد که چنین ساختار شیمیایی مسئول مشکلات عدیده سلامت است.

به خاطر به وجود آوردن مشکلات متعدد توسط چربی های ترانس برای بدن انسان،برند آوند در تمامی محصولات خود مانند بیسکویت سبوسدار و بیسکویت شهد خرما از روغن بدون ترانس بهره برده است.

بیسکویت بدون روغن ترانس

چربی‌های ترانس طبیعی در برابر چربی‌های ترانس مصنوعی

چربی‌های ترانس طبیعی از زمانی که شروع به خوردن گوشت و مواد لبنی گاو، گوسفند و بزکردیم، به بخشی از رژیم غذایی ما تبدیل شده‌‌اند.

این چربی‌ها که به چربی‌های‌ ترانس حیوانی هم معروف هستند، کاملا طبیعی‌‌اند و زمانی که باکتری‌ها در شکم حیوانات علف را هضم می کنند، تولید می شوند.

چربی‌های ترانس به طور معمول 2 تا 5 درصد از مقدار چربی در تولیدات لبنی و 3 تا 9 درصد از چربی در گوشت گاو و بره را تشکیل می دهند.با این وجود، مصرف کننده‌گان مواد لبنی و گوشتی نیازی به نگرانی ندارند.

چندین بررسی مطالعاتی به این نتیجه رسیده است که مصرف متعادل چربی‌های ترانس حیوانی آسیبی برای انسان ایجاد نمی کند. معروف ترین نوع چربی‌های ترانس حیوانی اسيد لينولئيک (CLA) است که به عقیده بعضی دارای فایده‌ است و اغلب به عنوان مکمل غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع  چربی به مقدار تقریبا زیاد در چربی مواد لبنی یافت می شود که بسیار مفید است و در کاهش خطر بیماری قلبی نقش دارد.

اما با این وجود چنین نتیجه گیری را نمی توان در مورد چربی‌های ترانس مصنوعی که به چربی‌های ترانس صنعتی یا چربی‌های هیدروژنه معروف هستند، انجام داد.

جایگزینی چربی‌ها در رژیم غذایی با چربی‌های ترانس به طور قابل توجهی میزان کل کلسترول اچ دی ال را افزایش می دهد و باعث تاثیر منفی بر لیپوپروتئین‌ها (میزان ApoB/ApoA1) می گردد که هر دوی آنها جزء عوامل مهم خطرزا در بیماری‌های قلبی محسوب می گردند.

چربی‌های ترانس مصنوعی بوسیله فرآیند «هیدروژنه کردن» روغن‌های گیاهی، در یک فرآیند سخت شیمیایی ساخته می شوند و بسیار مضر هستند.

برند آوند به خاطر به وجود آمدن مشکلات متعدد در بیماری های قلبی از هیچ نوع روغن ترانس استفاده نمی کند.

این مطلب با توجه به مقاله هایی از سایت Science Direct و دیگر سایت های معتبر علمی تهیه شده است.

مقاله Survey of the fatty acid composition of retail milk in the United States including regional and seasonal variations   
مقاله Effects of Ruminant trans Fatty Acids on Cardiovascular Disease and Cancer: A Comprehensive Review of Epidemiological, Clinical, and Mechanistic Studies
مقاله Health effects of trans-fatty acids: experimental and observational evidence

 

منبع : healthline

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *