با خوراکی کاهش دهنده فشار خون آشنا شوید: زعفران

زعفران

استفاده از زعفران بوسیله انسان به 3500 سال قبل بازمیگردد.این ماده خوراکی همیشه در کل تاریخ جز یکی از با ارزش ترین محصولات قرار داشته است.
اصل این ماده خوراکی به جنوب غربی آسیا باز می گردد و پس از آن برای اولین بار در کشور یونان کاشت شده است و اکنون ایران بیش از 90 درصد زعفران جهان را فراهم می کند.

در تعداد بسیار زیادی از فرهنگ های متفاوت از تمام جهان،توجه بخصوصی به بو و مزه زعفران دارند.مزه فوق العاده بیشتر به دلیل اجزا شیمیایی مانند پیکروکروسین و سافرانال در این گیاه میباشد.زعفران در مداوا سرما خوردگی،مشکلات خواب،سرطان و فراموشی استفاده می شود.

زعفران،خوراکی که به کاهش فشار خون کمک می کند

پژوهشگران دانشكده داروسازي علوم پزشکی مشهد برای پی بردن به تاثیر 2 ماده موجود در زعفران به نام های کروسین و سافرانال تحقیقی را شروع کردند.
طی این مطالعه 2 دوز کروسین و سافرانال را از طریق تزریق وریدی به دسته های پنج تایی از حیوانات تزریق کردند و بعد از آن فشار خون این حیوانات را بررسی کردند.در انتها مشخص شد که کروسین و سافرانال در پایین آوردن فشار خون تاثیر بسیار مطلوبی داشته اند.
با توجه به نزدیک بودن نتایج آزمایش ها در نمونه های حیوانی و انسانی به احتمال فراوان همین تاثیرات را در انسان به همراه داشته باشد.
مصرف مواد خوراکی مفید توصیه همیشگی برای حفظ سلامتی می باشد،با توجه به تحقیق انجام شده زعفران و خوراکی دارای زعفران مانند بیسکویت زعفرانی می تواند تاثیر مثبتی بر روی کاهش فشار خون داشته باشد.

زعفران
زعفران با خاصیت آنتی اکسیدانی خود با سرطان مبارزه می کند

زعفران منبع آنتی اکسیدان طبیعی می باشد که به عنوان منبعی کامل از ترکیبات ضد رادیکالی شناخته شده است ،در نتیجه خاصیت ضد سرطانی را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.همچنین آنتی اکسیدان از شما در برابر بیماری های قلبی و عروقی و آلزایمر حفاظت میکند.
زعفران دارای 150 ماده شیمیایی می باشد که یکی از مفیدترین آنها کروستین می باشد که به ماده ایی برای مقابله با سرطان شناخته می شود.برای سود بردن از ترکیبات آنتی اکسیدانی این دارو طبیعی میتوانید مواد خوراکی که زعفران در آنها به کار رفته است مانند بیسکویت زعفرانی را در سبد مصرف روزانه تان قرار دهید.

البته هم کروسین و هم کروستین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند که به پیشگیری و بهبود سرطان کمک میکنند.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *