بیسکویت‌هایی که ورزشکاران هنگام کوهنوردی نباید مصرف کنند!

بیسکویت برای ورزشکاران

امروز هم با یکی دیگر از مقالات حوزه سلامت تغذیه ورزشکاران همراه شما هستیم. با ما همراه باشید.

تغذیه کوهنوردی - بیسکویت

تغذیه

همانطور که می دانید تغذیه یکی از مهمترین بخش های هر ورزش است. هر كوهنوردی كه بصورت مستمر و جدی فعالیت می‌كند می‌داند كه یك كوهنوردی سنگین یكروزه چه فشار شدیدی را بر بدن وارد می‌كند. برای حفظ انعطاف‌پذیری، توان و استقامت عظلانی شما به یك برنامه غذایی و همچنین جذب آب مناسب در قبل حین و پس از صعودتان نیازمندید.

شب قبل از صعود

اگر شما در حال آماده شدن برای یک کوهنوردی هستید بهتر است كه تغذیه شب قبل از برنامه‌‌تان تا حد زیادی بر پایه مواد غذایی كربوهیدرات‌دار مانند غلات سبوس‌دار از جمله بیسکویت ها، حبوبات و میوه‌های سرشار از مواد مغذی باشد. حدود 65 درصد كالری مورد نیاز براس سوخت و ساز بدن باید از كربوهیدارت تامین شود.

خوراكهای پیشنهادی شب قبل از صعود

ماكارونی گندم كامل بهمراه گوشت قرمز و سس قرمز و سبزیجات

برنج قهوه‌ای مرغ و سبزیجات

پوره سیب زمینی، مواد غذایی سبوس دار مانند انواع بیسکویت

نکته: توجه داشته باشید که مواد مصرفی بهتر است از روغن بدون ترانس تهیه شده باشند. زیرا علاوه بر سلامت بیشتر، مصرف روغن بدون ترانس باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی می شود.

صبحانه روز صعود

حدود یك الی دو ساعت قبل از آغاز فعالیت كوهنوردیتان صبحانه‌ای با حدود 4000 كیلوكالری انرژی میل كنید. این صبحانه بهتر است كه شامل كربوهیدراتهایی باشد كه به راحتی هضم شوند و همچنین دو فنجان نوشیدنی كه بهتر است قهوه باشد. این نوشیدنی می تواند همراه با خرما یا بیسکویت های تهیه شده از شهد خرما باشد که قبلا در مقاله های سایت به طور مفصل در مورد بیسکویت های تهیه شده با شهد خرما توضیح داده ایم.

بیسکویت آوند

خواركهای پیشنهادی صبحانه روز صعود:

بلغور جو دوسر بهمراه عسل و گردو و زغال اخته

انواع بیسکویت و آبمیوه و توت فرنگی

ماست و میوه خشك و شیرینی كشمشی

حین صعود:

هنگام صعود فعالیت شدید بدنی شما باعث می‌شودكه ذخیره سوخت عضلات شم ته بكشد. برای جلوگیری از این امر به ازای هر ساعت فعالیت 30 تا 60 گرم كربوهیدرات با قابلیت هضم سریع را میل كنید در انتخاب خوراكیهایتان علاوه بر ارزش غذایی به فاكتور كم حجم بودن و قابلیت حمل و نگهداری آسان نیز توجه كنید. به عنوان مثال همراه داشتن بیسکویت های سبک و پر انرژی بسیار بهتر از همراه داشتن یک ظرف غذای سنگین هنگام صعود است که باعث کاهش سرعت و افزایش مصرف انرژی شما در هنگام صعود می شود.

یك كوهنورد نباید خود را مثل یك زندانی از خوراكی‌ها و مواد مغذی محروم كند و همیشه در كوله خود به اندازه كافی خوراكی همراه داشته باشید. پس بهتر است بین گزینه های مختلف از مواردی که دارای وزن کمتر و مقوی تر هستند مانند بیسکویت های سبوسدار و یا بیسکویت های تهیه شده با شهد خرما استفاده کند.

نوشیدنی‌ها :

كم‌آبی باعث بی‌حالی و همچنین بهم زدن تمركز و تنظیم زمان می‌شود، با كاهش دو درصدی وزن بدن به علت كمبود آب می‌تواند عمكرد كوهنورد می‌تواند دچار مشكل شود. توصیه میشود كه آب یا هر نوشیدنی مناسب دیگر را بصورت اندك اندك و مداوم بنوشید. نوشیدن 300 سی سی مایعات در هر نیم ساعت برنامه توصیه می‌شود كه مقدار مصرف روزانه برای یك فعالیت كوهنوردی 8 ساعته چیزی بالغ بر 3 لیتر می‌شود.

امروزه بیسکویت آوند با استفاده از جدید ترین تجهیزات روز دنیا (مطابق با استانداردهای روز اروپا) قدم در تولید بیسکویت های مقوی با طعم های مختلف برداشته است. نکته ای که بیسکویت آوند در راستای سلامتی ورزشکاران و ورزش دوستان مد نظر قرار داده است حذف روغن های ترانس دار از چرخه تولید بیسکویت های و استفاده از روغن های بدون ترانس در تهیه بیسکویت های خود است. تمامی بیسکویت های آوند از روغن بدون ترانس تهیه می شوند که مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است.

در مقالات بعدی با اثرات روغن بدون ترانس در تغذیه آشنا می شویم و همچنین به معرفی انواع بیسکویت های تهیه شده از روغن بدون ترانس می پردازیم.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *