بیسکویت بدون روغن ترانس را مطمئن مصرف کنید

بیسکویت بدون روغن ترانس

چگونه روغن ترانس مصنوعی به وجود می آید؟

چربی‌های ترانس مصنوعی بوسیله پمپاژ مولکول‌های هیدروژن به داخل روغن‌های گیاهی ایجاد می شوند. این فرآیند باعث ایجاد تغییراتی در ساختار شیمیایی روغن می گردد و آن را از حالت مایع به حالت جامد در می آورد. این فرآیند در فشار بالا به همراه گاز هیدروژن و یک کاتالیزور فلز انجام می گیرد.

بعد از هیدروژنه شدن، روغن‌های گیاهی عمر فروشگاهی بیشتری خواهند داشت و در دمای اتاق با غلظتی همانند چربی‌های اشباع شده، به صورت جامد در می‌آیند.
هر چند که انسان‌ها برای مدت زیادی چربی‌های ترانس طبیعی (حیوانی) را مصرف نموده‌اند، اما با این وجود این موضوع برای چربی‌های ترانس مصنوعی که بسیار مضر هستند صدق نمی کند.
چربی‌های ترانس طبیعی در بعضی از تولیدات حیوانی یافت می شوند که مضر نیستند. چربی‌های ترانس مصنوعی بوسیله فرآیند «هیدروژنه کردن» روغن‌های گیاهی، در یک فرآیند سخت شیمیایی ساخته می شوند و برای انسان ها بسیار مضر هستند.

چربی‌های ترانس و ریسک مبتلا شدن به بیماری قلبی

در چند دهه گذشته، آزمایشات بالینی زیادی بر روی مطالعه چربی‌های ترانس انجام گرفته است. در این آزمایشات، افراد مورد آزمایش به جای دیگر انواع چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها، چربی‌های ترانس (ساخته شده از روغن‌های گیاهی هیدروژنه) مصرف نمودند.
تاثیرات سلامت با توجه به عوامل مشخص خطرزا برای بیماری قلبی مانند کلسترول یا لیپوپروتئین‌ها که حمل کننده کلسترول هستند، ارزیابی شد.
جایگزینی کربوهیدرات‌ها (1 درصد از کالری) با چربی‌های ترانس به طور عمده کلسترول ال دی ال (کسترول «بد») را افزایش می دهد، اما  باعث افزایش کلسترول اچ دی ال («خوب») نمی گردد. با این وجود، بیشتر چربی‌های دیگر منجر به افزایش کلسترول ال دی ال و اچ دی ال می گردند.

با توجه به این تحقیقات،مضرات روغن ترانس به همگان اثبات شده است و روغن ترانس به عنوان عامل خطر جدی برای سلامت مصرف کنندگان مطرح می باشد و به همین دلیل برند آوند تمامی محصولات خود را از روغن بدون ترانس تهیه می کند.
باید یادآور شد که این مطالعه فراتر از بررسی عوامل خطرزا می باشد و مطالعات مشاهداتی زیادی وجود دارد که نشان دهنده ارتباط چربی‌های ترانس با افزایش خطر بیماری قلبی است.

 

این مطلب با توجه به مقاله هایی از سایت های معتبر علمی تهیه شده است:

مقاله Trans Fatty Acids and Coronary Heart Disease

مقاله Health effects of trans-fatty acids: experimental and observational evidence

مقاله A Prospective Study of Trans Fatty Acids in Erythrocytes and Risk of Coronary Heart Disease

مقاله Dietary fat intake and risk of coronary heart disease in women: 20 years of follow-up of the nurses’ health study

 منبع  healthline

 

بیسکویت بدون روغن ترانس

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *