سلامت تغذیه بخش دوم

برای تندرست بودن ، انتخاب تغذیه سالم و رعایت نکات بهداشتی اهمیت فراوان دارد . هر کس می تواند با انتخاب تغذیه سالم و رعایت نکات بهداشتی ، سلامت روانی و جسمانی خود را حفظ و حتی افزایش دهد .

از آنجا که مواد مغذی از غذاها تامین می شود از این رو ما باید یاد بگیریم که چه غذاهایی بخوریم و چه مقدار برای هر وعده غذایی در نظر بگیریم.تغذیه به فرایندهایی مانند مصرف ، جذب ، هضم ، انتقال و دفع مواد غذایی ( مثل غذا و مواد غذایی دیگر ) اطلاق می شود . از آنجایی که تغذیه مناسب برای سلامتی و پیشگیری از بیماری ضروری است ، هر فرد برای مراقبت بهداشتی نیازمند اطلاعات کافی در مورد تغذیه و نیازهای تغذیه ای بدن در سراسر دوره زندگی است .

شیوه زندگی کم تحرک امروز ، انسان را از جهت ابتلا به بیماری های گوناگون نسبت به سالهای قبل مستعد ساخته است . مصرف غذاهای سرخ شده ، پرنمک ، یخ زده ، کنسروهای گوناگون ، غذاهای بسیار شیرین ، فرآورده های غذایی آماده شده ، نوشابه های گازدار شیرین ، آب میوه های غیر طبیعی ،غذاهای گوشتی پر چرب و دیگر غذاهای متنوع به کاهش مقاومت بدن و ابتلا به بیماری ها کمک نموده است.

غذا نقش مهمی در تامین سلامت شخص دارد . برنامه غذاهای بهداشتی نه تنها سلامتی خانواده را تامین می کند بلکه از نظر اقتصادی در جامعه تاثیر به سزایی دارد .

ما موظف هستیم در مورد سلامت عمومی خود احساس مسئولیت کرده و برای بهتر شدن آن تلاش نماییم ، تا بتوانیم بدون روبه رو شدن با ناتوانی و بیماریها ، با نهایت سلامتی زندگی کنیم . فراموش نشود که هر چه بیشتر آگاهی ما در راستای انتخاب تغذیه سالم افزایش یابد ، توانایی مان در کسب سلامتی جسمی و روانی بیشتر می شود . بدون داشتن اطلاعات کافی نمی توانیم تصمیمهای درستی در مورد سلامتی بگیریم .

مقاله حاضر با عنوان تغذیه صحیح ، ضامن سلامتی بدن در راستای آگاهی همگان در زمینه نقش تغذیه صحیح در افزایش سلامت جسم و روان همراه با توصیه های ساده و سودمند به زبان ساده تنظیم شده است .

در هر بخش سعی شده با کمک مطالب و تحقیقات جدید ،اطلاعات و آگاهی های لازم در حوزه تغذیه و بهداشت جهت افزایش سطح  سلامت جسم و روان در دسترس همگان قرار گیرد و این امکان برای خواننده فراهم شود که با درک مطالب ساده مقاله برای حفظ سلامتی خود ،برنامه ریزی نماید و همواره در افزایش میزان سلامتی خود ،کوشا و موفق باشد.

تغذیه صحیح نقش مهمی در ارتقا سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری های همه مردم دارد. نقش تغذیه مناسب در تامین سلامت و ارتقا رشد در دوران نوزادی و کودکی بسیار چشمگیر است و تامین تغذیه سالم و کافی با توجه به نیازهای تغذیه ای خاص آنها اهمیت ویژه ای دارد . غذای متعادل برای حفظ سلامتی بدن ضروری است .

نشانه هایی که بر تغذیه خوب دلالت دارند عبارتند از : قد و وزن متناسب با سن ، ترکیب متناسب بدن ،مو پوست زنده و شاداب ، ناخنهای سالم و صورتی رنگ ، گامهایی سالم و صحیح ، چشمهایی جست و جو گر و تیزبین ، اشتهای خوب و تخلیه روده ای به صورت کامل و منظم ، فهم و درک کامل ، واکنشی مطمئن و شخصیتی مقبول و تعادل در حیات و سلامتی کامل.

مطالعه تغذیه باید بیشتر بر ارتقاء سطح سلامتی تمرکز داشته باشد . برای تغذیه کافی ، هر فرد باید مواد غذایی اساسی ماند کربو هیدراتها ، چربیها ، پرو تئینها ، ویتامین ها ، مواد غذایی و آب را دریافت کند . این مواد غذایی برای رشد و عملکرد صحیح بدن ضروری هستند . در هر حال ، در صورتی که مقدار آنها ناکافی باشد ، بدن قادر به تولید آنها نیست . بنابراین باید از طریق مصرف غذاها تامین شوند. علاوه بر این برای مصرف مواد غذایی دستگاه گوارشی باید به خوبی کار کند . هر یک از مواد غذایی اعمال سوخت و ساز اختصاصی به خود دارند ولی به تنهایی عمل نمی کنند.

مواد غذایی در حفظ و نگهداری سلامتی و تندستی نقش حیاتی دارند . یک برنامه غذایی مغذی ،پایه و اساس ارتقاء سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری است.

وقتی همه مواد غذایی ضروری در یک نسبت صحیح و متناسب نیاز بدن ما در وعده های غذا موجود باشد برنامه غذایی متعادل خوانده می شود . برای دستیابی به یک تغذیه مطلوب ، هر فرد باید از یک برنامه غذایی متنوع که دارای مقدار کافی کربو هیدرات ، چربی ، پروتئین ، ویتامین ها ،مواد معدنی ،آب و فیبر غذایی است ، مصرف نماید.

زیاده روی در مصرف مواد غذایی برای سلامتی انسان زیان آور است مصرف ناکافی و یا بیش از اندازه مواد غذایی را تغذیه بد و نامناسب می گویند بر خلاف کمبود تغذیه ،هنگامی که فرد مقدار زیادی مواد غذایی مصرف می کند، زیاده روی در تغذیه به وجود می آید .

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *