چگونه می توانیم از چربی‌های ترانس دوری کنیم؟

چربی ترانس

این نوشته با توجه به مقالهLEVELS OF TRANS GEOMETRICAL ISOMERS OF ESSENTIAL FATTY ACIDS IN SOME UNHYDROGENATED U. S. VEGETABLE OILS تهیه شده است.

روغن‌های گیاهی هیدروژنه (بزرگترین منبع چربی‌های ترانس)، ارزان هستند. به همین دلیل، آنها در تمامی انواع غذا‌های فرآوری شده یافت می شوند.
خوشبختانه از آنجایی که دولت‌ها و سازمان‌های سلامت در سراسر دنیا مقررات سفت و سختی برای استفاده از چربی‌های ترانس وضع کرده‌اند، مصرف آنها در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی انجام گرفته است، هرچند که چربی‌های ترانس هنوز هم در مواد غذایی فرآوری شده یافت می شوند.
در آمریکا، کارخانه‌های سازنده تا زمانی که مقدار چربی‌های ترانس کمتر از 0.5 گرم در هر واحد غذایی باشد، می توانند عنوان «عاری از چربی ترانس» را بر روی آنها ثبت کنند.
البته می توانید مشاهده کنید که چگونه کلوچه‌هایی با همین برچسب می توانند در اثر مصرف زیاد، آسیب زننده شوند.

چطور از وجود چربی ترانس در مواد غذایی مطلع شویم؟

برای اطمینان از اینکه از چربی‌های ترانس اجتناب کنید، برچسب‌ها را بخوانید.متاسفانه، برای تمامی موارد تنها خواندن برچسب‌ها کافی نیست.
بعضی از انواع مواد فرآوری شده (مانند روغن‌های رایج گیاهی) می توانند محتوی چربی‌های ترانس بدون هرگونه نشانه‌ای در برچسب یا فهرست مواد تشکیل  دهنده باشند.
یک پژوهش آمریکایی، روغن‌‌های فروشگاهی سویا و روغن کانولا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و دریافت که 0.56 تا 4.2 درصد از چربی‌ها، چربی‌های ترانس بودند، این در حالیست که هیچ علامتی در روی بسته بندی موجود نبود.
برند آوند در تولید محصولات خود به هیچ وجه از روغن ترانس استفاده نمی کند و در برچسب مواد تشکیل دهنده همه بیسکویت ها به راحتی مشخص می باشد.
به منظور اجتناب از چربی‌های ترانس، بهترین کار ممکن این است تا مواد غذایی فرآوری شده را از لیست رژیم خود حذف کنید.
بجای کره مارگارین از کره‌ واقعی استفاده کنید و بجای روغن‌های مضر گیاهی از روغ زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید و بجای مصرف فست فود‌ها، وقتی کافی برای درست کردن غذا‌های خانگی اختصاص دهید.

منبع healthline

چربی ترانس

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *